hejt - obraźliwe komentarze; fake news - fałszywe informacje
Zagrożenia w sieci
- Szczegóły
Prawo autorskie
- Szczegóły
- Kliknij link http://www.bc.ore.edu.pl/Content/965/INF_10_1.pdf, aby otworzyć zasób.
- Pierwsza pomoc w prawie autorskim - zapytaj prawnika. Kliknij link http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/, aby otworzyć zasób.
- Pierwsza pomoc w prawie autorskim - przewodnik. Kliknij link http://prawokultury.pl/publikacje/pierwsza-pomoc/, aby otworzyć zasób.
- Prawo autorskie, a lekcje online - poradnik dla nauczycieli - TIK w edukacji
- Kliknij link https://youtu.be/fS7Uk3203bE
Lekcje z elementami biblioterapii
- Szczegóły
DO POCZYTANIA
- Szczegóły
Poradniki dla rodziców w wersji elektronicznej do pobrania z repozytorium publikacji https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html oraz na stroniehttps://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania, które powstały w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”realizowanej przez NASK wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.
1. FOMO i nadużywanie nowych technologii.
Poradnik porusza problem FOMO – lęku przed odłączeniem się od sieci oraz kwestię nadużywania smartfonów, internetu, mediów społecznościowych
i gier wśród dzieci i młodzieży.
2. Publikacja porusza problem cyberprzemocy – opis i skala zjawiska, aspekty prawne, konsekwencje oraz praktyczne porady.
3. Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online.
Poradnik dla rodziców poruszający tematykę sextingu i sextortion. Obydwa zjawiska dotyczą udostępniania przez nastolatki erotycznych zdjęć i filmów, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Według badań NASK PIB 42% młodych ludzi w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby nagie, intymne materiały, dlatego problem jest niezwykle poważny. Poradnik przybliża to, niestety popularne wśród nastolatków zjawisko, ale też podpowiada rodzicom jakie działania podjąć, jeśli nagie zdjęcia ich dziecka pojawiły się w sieci.
4. Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!
Jako rodzice stajemy dziś przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami, przed którymi musimy chronić nasze dzieci. Nie sposób omówić wszystkich z nich, jednak w naszym poradniku przedstawiamy wybrane niebezpieczne zjawiska oraz ich wpływ na dzieci.
5. Sharenting i wizerunek dziecka w sieci.
Poradnik przedstawia zjawisko i konsekwencje sharentingu, czyli nadmiernego dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci
w internecie. Zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek.
6. Nastolatki 3.0 Raport z ogólnopolskiego badania uczniów.
Ogólnopolskie badania prowadzone przez NASK dotyczące praktyk, postaw
i opinii wobec internetu wśród nastolatków.
Wybrana literatura dotycząca tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/literatura.html.
Blblioteka poleca
- Szczegóły
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
BIBLIOTEKA POLECA CZYTELNIKOM
Awans zawodowy nauczyciela.pdf
Wybrane strony internetowe przydatne nauczycielom i uczniom.pdf
Gdzie szukać informacji i pomocy?
- Szczegóły
800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców
i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania przemocy, a także pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności, takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Więcej informacji na stronie https://800100100.pl/
116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Dzieci i młodzież mogą także zarejestrować się na stronie internetowej i napisać wiadomość do konsultantów pełniących dyżur online. Więcej informacji na stronie https://116111.pl/
800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
Bezpłatna telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Więcej informacji na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
DYŻURNET.PL
Zespół ekspertów NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, działający jako punkt kontaktowy, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilia, treści
o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazywać za pomocą formularza, na adres e-mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005. Szczegółowe informacje na stronie https://dyzurnet.pl/
801 889 880 TELEFON ZAUFANIA – UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE
Konsultacje telefoniczne prowadzone przez specjalistów Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, przeszkolonych w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych. Więcej informacji na stronie
RAZEM BEZPIECZNIEJ ONLINE
- Szczegóły
Strony internetowe instytucjidziałających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, podnoszące świadomość o internetowych zagrożeniach:
- Akademia NASK: https://akademia.nask.pl/
Działania Akademii koncentrują się na szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa internetu, a w szczególności jego najmłodszych użytkowników.
- Program Safer Internet: https://www.saferinternet.pl/
Projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji.
- Kampaniaedukacyjno-informacyjnej„Nie zagub dziecka w sieci”:https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci
- Dyżurnet.pl: https://dyzurnet.pl/
Punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
Hazard, siecioholizm, zakupoholizm, seksoholizm, pracoholizm, zaburzenia odżywiania, bezpłatne porady psychologa, psychoterapeuty uzależnień, adwokata.
Wspiera nauczycieli, uczniów i rodziców w rozwoju umiejętności cyfrowych, zapoznaje z zasadami bezpiecznego internetu.
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: https://fdds.pl/
Dawniej Fundacja Dzieci Niczyje. Chroni dzieci przed krzywdzeniem
i pomaga tym, które doświadczyły przemocy.Prowadziedukacja
w zakresie przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.
- Cyfrowobezbezpieczni: https://www.cyfrowobezpieczni.pl/
Projekt Bezpieczna szkoła cyfrowa dotyczył działań związanych z bezpieczeństwem uczniów w cyberprzestrzeni.