1amDnia 24.10.2023r uczniowie klasy 3C z wychowawcą p. Iwoną Bartecką i mamą jednego z uczniów wybrali się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia, miasta mostów i krasnali.

Tym, którzy po raz pierwszy zobaczyli Wrocław, w oczy rzucił się przede wszystkim jego niemiecki charakter obecny w wielu miejscach. Nie ma w tym nic dziwnego - położone nad Odrą miasto przez ponad tysiąc lat swojej historii przechodziło z rąk do rąk. Władali nim Polacy, Czesi i Niemcy. I to właśni ci ostatni mieli ogromny wpływ na to, jak Wrocław wygląda dziś, bowiem od połowy XVIII w. do zakończenia II wojny światowej pozostawał on w strefie wpływów niemieckich.

Z dworca udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu otwarty został 10 lipca 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce.

Znajduje się tu Afrykarium z basenami, tunelami i akwariami zasiedlonymi ponad dziesięcioma tysiącami afrykańskich zwierząt. To coś, czego nie ma ani żadne miasto, ani żaden kraj. Wrocław jest pod tym względem szczególny! Mogliśmy zobaczyć tu rekiny przypływające obok, tuż za szybą, i podziwiać płaszczki podczas spacerów przeźroczystym tunelem. Zobaczyliśmy rafę koralową Morza Czarnego, odwiedziliśmy plaże Wybrzeża Szkieletów, dżunglę dorzecza Kongo, dotarliśmy aż do dna Nilu czy Kanału Mozambickiego i spotkaliśmy się z hipopotamami rzecznymi i pingwinami.

Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki był Wrocławski Rynek

Wrocławki Rynek to z pewnością jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Wyglądem dorównuje tym znajdującym się w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. Wyróżnikiem miejsca są kolorowe kamienice i duży Ratusz, w którego wnętrzu znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz Piwnica Świdnicka – najstarsza restauracja w Europie działająca od 1273 roku, czyli od… średniowiecza. Do rynku prowadzi aż 11 ulic, a sam plac liczy blisko 40 tys. m2. Na środku znajduje się gotycki Stary Ratusz, w którym dziś mieści się muzeum.

Wrocławskie krasnale

Nasz tekst o wycieczce klasy 3C do Wrocławia byłby niepełny, gdybyśmy nie wspomnieli o tutejszych krasnalach, które spotkaliśmy w najróżniejszych - czasem bardzo zaskakujących - miejscach miasta. Legenda głosi, że krasnale mają we Wrocławiu swój Podziemny Świat, a w nim swoje królestwo. Wejście do niego prowadzi przez mysią dziurę. Jednak nikt nie wie, o którą mysią dziurę chodzi. Skoro Wrocławianie nie mogą odwiedzić krasnali w ich państwie, zapraszają je do swojego świata podczas wrześniowego Festiwalu Krasnali. Wtedy to skrzaty celebrują swoją przyjaźń z ludźmi.

Wrocław mostami stoi

Dzięki mostom, których jest obecnie 118 (nad samą Odrą można ich znaleźć 15) Wrocław jest nazywany „Wenecją Północy”. Spacerowaliśmy najpiękniejszymi wrocławskimi mostami: Tumskim, Zwierzynieckim, Rędzińskim i Grunwaldzkim.

Czy można sobie wymarzyć lepszą wycieczkę?