W dniu 15 października uczniowie z klasy 2E kształcący się w zawodzie technik elektronik wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych panią Wiolettą Pawlak odwiedzili firmę Veolia Energia Poznań SA. Elektrociepłownia między innymi produkuje energię elektryczną, cieplną, media przemysłowe oraz zapewnia obsługę techniczną instalacji w aglomeracji poznańskiej.

Na początku wizyty zgodnie z zasadami BHP każdy uczestnik wycieczki wyposażony został w oznakowaną kamizelkę i kask oraz stopery przeciwhałasowe do uszu, konieczne podczas zwiedzania maszynowni. Przed wyjściem na teren elektrociepłowni uczniowie zapoznali się z prezentacją o firmie oraz obejrzeli film o procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Następnie wszyscy udali się pod opieką przewodnika na edukacyjno-zawodoznawczy spacer po elektrociepłowni, zapoznając się z głównymi węzłami procesu produkcyjnego. Uczniowie dowiedzieli się jakie paliwa są tutaj stosowane, w jaki sposób rozładowuje się zamrożony węgiel z wagonów kolejowych, dlaczego kocioł wisi, a nie stoi, co to jest emisja niska i wysoka, dlaczego wodę barwi się na zielono, jak zapobiega się samozapłonowi „czarnego złota”, jak firma dba o środowisko oraz usłyszeli sporo innych ciekawych informacji.

Obecnie w Veolia pracuje już wielu absolwentów naszej szkoły.

Wycieczka pozostawiła na długo pozytywne wrażenia w pamięci jej uczestników.

W najbliższy czwartek, 7 listopada odbędą się zawody szkolne 22. edycji EUROELEKTRY. Zadania przygotowane zostały dla trzech grup tematycznych: elektrycznej, elektronicznej i informatycznej. Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w zawodach zgłaszają się do szkolnego koordynatora Olimpiady pani Wioletty Pawlak do pokoju nauczycielskiego do środy 6 listopada.

Wenecji nie da się opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. Spacerując po Wenecji mijaliśmy setki zabytkowych pałaców, kościołów, liczne muzea. Zachwycaliśmy się pięknie zdobionymi fasadami i podmokłymi drzwiami, którymi wprost z łodzi wchodzi się do wnętrza kamienicy. Nawet niewielkie mosty biegnące nad kanałami są przepięknymi dziełami sztuki. Trudno w to uwierzyć, ale cała Wenecja zbudowana jest na drewnianych palach. Nie gniją one tylko dlatego, ponieważ nigdy nie maja kontaktu z tlenem. Nasz pobyt we Włoszech i te piękne wycieczki są możliwe dzięki Programowi Operacyjnemu Wiedza Edukacja Rozwój 

„ Elektryk w Europie”. Jednym z celów projektów realizowanych ze środków PO WER w obszarze edukacji szkolnej jest organizacja zagranicznych stażów dla uczniów.

Florencja, stolica Toskanii i jedno z najpiękniejszych dużych miast Włoch, perła renesansu. Niewiele jest włoskich miast, tak pięknych i bogatych w historie  jak Florencja. Znana nie tylko z dobrego jedzenia ale też ze znakomitego malarstwa, zachwycających rzeźb i wspaniałej renesansowej  architektury. Miasto ma jedną z piękniejszych na świecie katedr, wspaniałe zabytki, piękne widoki, zachwycające muzea.....
Młodzież Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu miała okazje zachwycić się jej pięknem podczas wycieczki w ramach II edycji projektu staży zawodowych „Elektryk w Europie”.

Realizacja projektów unijnych to jeden z mocniejszych atutów naszej szkoły, szczególnie ważny w procesie kształcenia i wychowania uczniów. W tym roku szkolnym realizujemy II edycję projektu staży zawodowych „Elektryk w Europie”, dzięki któremu młodzież naszej szkoły zdobywa doświadczenie zawodowe w krajach unijnych. Zdobycie praktyki, nawet w krótkim 4 tygodniowym okresie, zwiększa zdecydowanie możliwości zatrudnienia naszych absolwentów u potencjalnych pracodawców.
Do Faenzy polecieli uczniowie klasy III Technikum Informatycznego. Młodzież tysiące kilometrów od rodzinnego domu zdobywa bagaż doświadczeń nie tylko zawodowych ale i życiowych. Bagaż pełen nowych umiejętności w swojej branży oraz doświadczenie językowe i kulturowe. Przed nimi wycieczki do najpiękniejszych miast włoskich, ponieważ oprócz codziennej praktyki zawodowej, program obejmuje wycieczki turystyczne. Grupa włoska zobaczy Florencję i Wenecję.
Już odbyły się spotkania organizacyjne, podczas których młodzież zapoznała się z zasadami uczestnictwa w praktykach i w towarzystwie pracodawców udali się do swoich miejsc pracy.
 
Beata Wyrzykowska opiekun grupy Włoskiej

Historyczny projekt plenerowy „Ostrów Tumski w jesiennej odsłonie”. 

Projekt realizowany był przez uczniów klasy IIIB i IVA pod kierunkiem prof. Ireny Kartawik

We wtorek 22.10.2019 r. Karol Kozubowicz, Jakub Staniszewski i Marcin Siergiej wraz z nauczycielem wychowania fizycznego panią Iwoną Bartecką reprezentowali Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 w Międzyszkolnym Turnieju Tenisa Stołowego w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny.

W fazie grupowej rozgrywki prowadzone były systemem „każdy z każdym”.

Nasi reprezentanci zmierzyli się z zawodnikami z IV LO i gospodarzami turnieju. Dzielnie walczyli o każdy punkt, musieli jednak uznać wyższość rywali.

 

Ze sportowym pozdrowieniem

Iwona Bartecka

W hali sportowej „Chwiałka” 21 października 2019r reprezentacja naszej szkoły w unihokeju pod opieką p. Jacka Justkowiaka rozgrywała turniej organizowany w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Niestety... tym razem dwie porażki. 2:3 i 03... Pierwszy mecz początek fatalny, od końca drugiej kwarty coś zaczynamy grać, gonimy wynik z 0:2 -> 1:2 -> 1:3 -> 2:3, niestety na ostatnią bramkę doprowadzającą do remisu zabrakło czasu, choć była do tego jeszcze okazja...

W drugim meczu przecieramy oczy ze zdumienia, naprawdę graliśmy bardzo dobrą pierwszą i połowę drugiej tercji, mieliśmy sporo okazji, jednak nic nie chciało wpadać. Niestety tak jak w pierwszym meczu traciliśmy bramki po własnych niewymuszonych błędach i skończyło się 0:3...

Szkołę reprezentowali:

  1. Maciej Witkowski
  2. Sebastian Michalszczak
  3. Kaczmarek Julian
  4. Kozubowicz Karol
  5. Jakub Szymański
  6. Frąckowiak Adrian
  7. Jakub Guziński
  8. Wiktor Kilian

Ze sportowym pozdrowieniem

Iwona Bartecka