W Zespole Szkół Elektrycznych nr 2, dnia 28 września odbyła się szkolna "Żakinada". Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystej przysiędze pasowania na ucznia naszej społeczności. Ideą przewodnią było godne reprezentowanie szkoły poprzez pracowitość, rzetelność oraz dbałość o dobre imię.

26.09.2018r uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 rozpoczęli zmagania w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej sztafetowym biegiem przełajowym. Zawody odbyły się na Polanie Harcerza, na terenie poznańskiej Malty. Wystartowało 190 zawodników z dziewiętnastu szkół.

Była to siedemnasta edycja biegów przełajowych imienia Bronisława Szwarca.

Bronisław Szwarc urodził się 24 sierpnia 1905 roku w Poznaniu. Karierę sportową rozpoczął w 1922 r w Klubie Sportowym „Warta” jako piłkarz, a później swoje zainteresowania sportowe skoncentrował na biegach średnich i długodystansowych. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako Prezes w Poznańskim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki. Przyczynił się do rozwoju Lekkiej Atletyki na terenie Wielkopolski tworząc między innymi ośrodki POZLA w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.
Od pierwszych dni okupacji hitlerowskiej włączył się do ruchu oporu. Został komendantem Obwodu Narodowej Organizacji Bojowej – Łazarz (pseudonim „Świerk”). W grudniu 1940 roku był aresztowany przez Gestapo i więziony w Forcie VII, we Wronkach, Brzegu i Wrocławiu. 
Za działalność konspiracyjną został stracony w 1942 roku.

Naszą szkołę reprezentowali:

 1. Jakub Skibińskiklasa 1b
 2. Michał Moskalikklasa 1d
 3. Jakub Wernerklasa 1d
 4. Przemysław Vogtklasa 1d
 5. Alan Smoczyńskiklasa 1d
 6. Juliusz Starostaklasa 1e
 7. Wojciech Berlińskiklasa 1e
 8. Krzysztof Majchrzakklasa 1e
 9. Łukasz Jagieniakklasa 2a
 10. Kacper Wszelakiklasa 2b
 11. Hubert Mazurkiewiczklasa 2b
 12. Maciej Witkowskiklasa 2c

 
Ze sportowym pozdrowieniem

Iwona Bartecka

Jak zapewne pamiętacie jakiś czas temu wspominaliśmy o projekcie, w którym uczestniczymy i który dotyczy wydruku czaszek pierwszych Wielkopolan. Brzmi nieco makabrycznie ale wcale tak nie jest, dzięki naszej pracy plastycy na bazie wydrukowanych czaszek odtworzą twarze pierwszych poznaniaków. O wszystkim można przeczytać na stronie Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, a na własne oczy zobaczyć w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na ulicy Księdza Ignacego Posadzego 3 w Poznaniu, do czego gorąco zachęcamy. Jest to miejsce w którym historia naszego miasta przybiera fizyczny kształt, a klimat i nastrój jaki otacza to miejsce pozostaje na długo w pamięci. Sami byliśmy i niebawem podzielimy się krótką relacją :-).

Link do strony oczywiście w komentarzu, a to co nas napawa szczególną dumą to fakt ujęcia naszej szkoły w składzie jednostek współpracujących podczas realizacji projektu.

"W projekcie udział biorą i współpracują nad różnymi elementami ekspozycji ważne i cenione instytucje naukowe, artystyczne i edukacyjne Miasta Poznania:
...
2.Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu im. ks. Piotra Wawrzyniaka, pod kierunkiem prof. Sebastiana Giedziuna przygotowuje wydruki cyfrowe czaszek do rekonstrukcji wyglądu pierwszych poznaniaków"
...
Oczywiście nie możemy zapomnieć, że nasz udział nie miał by miejsca bez naszej dzielnej drukarki Genius 3D firmy Accura, która z doskonałą precyzją wydrukowała już 2 z 4 czaszek. Dodam że wydruk jednej czaszki zajmuje łącznie ponad 100h pracy samej drukarki.

Projekt edukacyjny realizowany przez uczniów klasy 3 C i 3 D w ramach historii i społeczeństwa w słoneczny wtorek 18 września 2018 r

Podróż w czasie przez stulecia historii Polski z perspektywy poznańskiego Ostrowa Tumskiego zaczyna się od zderzenia nowoczesnej architektury i nowoczesnej prezentacji początków państwowości polskiej i chrześcijaństwa w Polsce w Bramie Poznania z realnym dziedzictwem Ostrowa Tumskiego.

Kładka łącząca świat współczesny i miniony przez Śluzę Katedralną wprowadza do zabytkowej przestrzeni Ostrowa Tumskiego. Ślady historii są na wyciągnięcie ręki, jak Katedra dostrzeżona w szczelinie Bramy Poznania, jej podziemia z fragmentami fundamentów i kolumn romańskich, baptysterium, Kościół Najświętszej Marii Panny i potwierdzone archeologicznie ślady palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy oraz gmach najstarszej poznańskiej wyższej uczelni Akademii Lubrańskiego.

Bliskie spotkania z architekturą i sztuką minioną pozwalały na realizacje projektu edukacyjnego gdyż udzielały odpowiedzi na pytanie: Co mówią mury i dzieła sztuki? A panoramiczne zdjęcia Poznania z tarasu widokowego Bramy poznania zawdzięczamy Damianowi z 3 C.

Kiermasz podręczników odbędzie się w piątek 14.09.2018r. o godzinie 1045 AULA.

3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Brać uczniowska została miło i gorąco przywitana przez dyrektora szkoły Pawła Untermanna, poczym zobaczyliśmy teatralną inscenizację z muzyczną oprawą. Tradycyjnie już, pierwsze klasy ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia przy fasadzie budynku.

Uprzejmie informujemy, że spotkania z rodzicami klas pierwszych odbędą się 6.09.2018 o godz. 17.00. Zapraszamy. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19 odbędzie się 3 września (poniedziałek) o godzinie 9oo. Dotyczy wszystkich klas.