8 listopada 2017 roku w ZSE Nr 2 zostały przeprowadzone zawody I stopnia XX Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "EUROELEKTRA" w grupie tematycznej elektrycznej, elektronicznej i teleinformatycznej. Celem Olimpiady jest: podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań technicznych uczniów, upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury technicznej i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, współzawodnictwo uczniów z różnych szkół oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i wyższymi uczelniami. Udział w rywalizacji wzięli uczniowie z klas I, II, III i IV kształcący się w zawodzie technik elektryk, technik elektronik i technik informatyk.

Podczas zawodów uczniowie udzielali odpowiedzi na 16 zadań w formie testu na przygotowanych kartach odpowiedzi, a na osobnych kartkach przedstawiali ich uzasadnienie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych potyczkach  z olimpijskimi zadaniami. 

Olimpiadę przeprowadzili:  Wioletta Pawlak i Piotr Nijakowski

Dnia 15.11.2017 roku elektrycy i energetycy z 2a zwiedzali zakład Power Engineering S.A. w Czerwonaku. Uczniowie zostali zapoznani z produkcją transformatorów mocy. Zobaczyli proces wytwarzania drutu miedzianego o odpowiednich parametrach elektrycznych i mechanicznych oraz jego oplatanie papierem izolacyjnym. Następnie zapoznali się z procesem nawijania drutu uzwojeniowego i procesem montowania cewek na rdzeń. Na koniec uczniowie zobaczyli gotowy transformator mocy z wmontowanymi zabezpieczeniami. Młodzież zwiedziła również stację prób oraz laboratorium, gdzie bada się właściwości oleju transformatorowego. Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca.

Serdecznie zapraszamy do zapisów na szkolne kółko skupiające graczy gier karcianych, planszowych oraz innych gier towarzyskich. Zapisy jak i szczegóły, takie jak dni i godziny oraz lista gier, dostępne są u ucznia klasy 3D Piotra Janowskiego. Gorąco zachęcamy, gdyż kółko bierze udział w turnieju klas.

Ojczyzna i Wolność oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oddające to, co nas boli od dziesięcioleci i charakter Polaków.

A na zakończenie „Piechota” wykonana na puzonie przez Patryka z II A stały się motywem tegorocznego szkolnego świętowania 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Udziałem we Mszy św. odprawionej w poznańskiej farze oraz w państwowych uroczystościach, które tradycyjnie odbyły się na Placu Wolności reprezentacja szkoły uczciła 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

W składzie pocztu sztandarowego wystąpili: Michał z 2c jako chorąży oraz Kinga i Ola z 4c w charakterze asysty. W państwowej celebrze zostały godnie zastąpione przez Antonia i Miłosza z 2c. Zaszczyt reprezentowania szkoły przypadł też Weronice z 4c oraz nauczycielom historii, czyli p. prof. Irenie Kartawik i p. prof. Krzysztofowi Sobańskiemu.

Uczniowie klasy 1C pod opieką nauczycieli: pani Edyty Jeżyk oraz pani Anny Ostałowskiej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu. Celem spotkania było zachęcenie młodzieży do odwiedzin w bibliotece i przygotowanie do samodzielnego korzystania z zasobów biblioteki.

Czyli kolejny druk 3D od GITES przy użyciu drukarki Accura Genius3D. Projekt skrzypiec elektrycznych doceniony przez firmę Accura producenta drukarek 3D. Zapraszam na stronę facebook Accury: https://www.facebook.com/accurate.choice/

 

Pytając naszych uczniów co ich pasjonuje dostajemy często odpowiedź: gram w gry. Rzadko spotyka się ucznia, który robi gry. Pragnę wam przedstawić ucznia klasy 1B, a jest nim Miłosz Klim. Miłosz to sympatycznym i skromny młody człowiek, który w tym roku zasilił grono naszych uczniów rozpoczynając naukę w ZSE2. Niedawno podzielił się z nami swoja pasją której efekty zaprezentował na sobotnim spotkaniu. Mowa oczywiście o programowaniu na silniku UNITY. Jak twierdzi pierwszą grę zrobił już w gimnazjum. Jego obecna uwaga skupiona jest na tworzonej grze z gatunku survival. Jak nam wiadomo Miłosz pracuje obecnie nad ciekawym projektem, który ma być oparty o ZSE2.

Relacja z uroczystości przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet społeczności szkolnej, która miała miejsce 3 listopada podczas dużej przerwy w hali sportowej.

Uczniowie klasy 2a wybrali się dnia 31.10.2017r. na jeżycki cmentarz przy ulicy Nowina. Ponad stuletnia nekropolia, której początki sięgają 1905 roku, decyzją władz Poznania z 1961 roku miała zostać przekształcona w park. Na szczęście cmentarz ocalał dzięki wpisaniu do Rejestru Zabytków. Odwiedziny cmentarza rozpoczęliśmy od najbardziej zaniedbanej części, od strony ulicy Szpitalnej i Miodowej. Z ogromnym smutkiem patrzyliśmy na niektóre groby, a właściwie zarośnięte chaszczami ślady po miejscach pochówku, połamane krzyże, zapadające się płyty nagrobkowe, pordzewiałe tablice, zdarte epitafia. Młodzież porządkowała groby, czyściła płyty nagrobne, zapaliła znicze na grobach swoich dziadków. Tak naprawdę nie potrzeba wiele czasu i wysiłku aby ocalić pamięć o zmarłych pochowanych na tej zabytkowej nekropolii.

W dniu 31 października klasa 1B, pod opieką wychowawcy pana Sebastiana Giedziuna oraz bibliotekarza szkolnego pani Edyty Jeżyk, uczestniczyła w warsztatach informacyjno-wyszukiwawczych oraz lekcji bibliotecznej w PBP w Poznaniu. Pracownicy biblioteki omówili zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, ochroną prywatności w sieci, zapoznali młodzież z historią biblioteki oraz sposobami wyszukiwania informacji w katalogach bibliotecznych: komputerowym i tradycyjnym.